Головна »  Суми

Суми

Суми - це красиве сучасне місто, центр Сумської області, розташоване на березі річки Псел. Гостей регіону дивує величезна кількість історичних пам'яток і недоторканими куточками мальовничої природи. Перші слов'янські племена влаштували тут свої городища вже в II-VI століттях нашої ери-залишки їх поселень та могильників розташовані в південно-західній частині міста, на вулиці Павлова.

У VIII-X століттях в районі колишнього села Тополя біля Сум знаходилося селище сіверян, а на Луці до наших днів збереглися залишки великого городища часів Київської Русі, яке деякі історики вважають давньоруським містом Липецькому.

Свім назвою місто зобов'язане двом річкам Сума і Сумка, які омивали його з двох сторін. До наших днів дійшла легенда, що на місці, де сьогодні стоїть місто, були знайдені мисливські сумки. Легенда знайшла відображення в гербі міста 1781 року, де три чорні сумки з перев'язами і золотими гудзиками розташовані на прямокутному щиті.

Дата заснування Сум до цих пір є предметом суперечок для істориків. Так, називаються роки 1652 і 1655, більшість вчених схиляється до другого варіанту.Передбачається, що місто поступово заселявся кількома хвилями переселенців з-за Дніпра, але засновником Сум вважається полковник Герасим Кондратьєв, який переселився сюди в 1655 році з групою козаків-переселенців з містечка Ставище Білоцерківського полку.

Цар дозволив козакам влаштуватися тут, і протягом 1656-1658 років під керівництвом російського воєводи К. Ю. Арсеньєва тут побудували фортецю і закінчили формування Сумського козацького полку.

У місті є безліч визначних пам'яток, гідних уваги гостей міста. Серед них слід назвати Свято-Воскресенський кафедральний собор, побудований в 1702 році на кошти А. Кондратьєва, Спасо-Преображенський собор з дзвіницею 1788 року, в архітектурі якого органічно поєднуються елементи ренесансу, бароко і класицизму, Іллінська церква, виконана в стилі класицизму з елементамиеклектики, споруджена церква на штучному підвищенні і Троїцький собор вважається найкрасивішим храмом міста.

Також слід згадати про Альтанка, яка з моменту свого зведення в 1905 р., встигла стати візитною карткою міста - це невелика альтанка різьбленого дерева, побудована за проектом архітектора Щавелєва без використання цвяхів. Згідно з місцевою легендою, вона була побудована на гроші міщанина І. Лещинського на місці свердловини, пробуреної під час невдалих пошуків нафти.

Крім того в старому місті є такі пам'ятки, як будинок з каріатидами - колишня будівля повітової земської управи, зведена в 1886 році, зараз тут діє краєзнавчий музей, садиби Суханова і Асмолова, а також Олександрівську гімназію, яка є найстарішим навчальним закладом Сум.

Гордістю Сум є художній музей, який є одним з найстаріших і найбільш цікавих у всій Україні. Твори живопису, графіки і скульптури розмістилися в будинку колишнього казначейства, що є пам'ятником архітектури XIX століття. Також варто відвідати художній музей імені Н. Онацького, заснований в 1920 році на основі приватних зібрань. У колекції музею українські портрети-парсуни, твори, В. Боровиковського, О. Кіпренського, К. Маковського, І. Шишкіна, А. Куїнджі, старовинні перські килими та французькі гобелени, колекція порцеляни XVII-XIX століть і багато іншого.

У місті організовуються екскурсії по визначних пам'ятках Сумської області. Так в Тростянці розташований дендропарк "Нескучне", садиба Голіциних і Фортеця-манеж, а в Низах - садиба Кондратьєвих.
Дістатися до Сум зручно поїздом - тут зупиняються потяги Київ - Харків, Феодосія - Суми, Житомир - Харків і Луганськ - Київ. Крім того з Харкова і Києва в Суми регулярно здійснюють рейси маршрутні таксі. Через місто проходять автомобільні дороги Н-07, Н-12 і Т-1901.