Головна »  Одеса

Одеса

Одеса

Одеса - перлина біля моря!

Одесса-Оперний театр
На півдні Україні, на мальовничому чорноморському березі, по сусідству з Миколаєвом та Херсоном, цвіте місто-герой Одеса. Одеса давно і міцно увійшла у свідомість нашого народу як перлина півдня України. Але не тільки як курорт, відоме це чудове місто. Не можна не погодиться зі словами класика: Одеса завжди поставляла гумор. Жванецький був абсолютно правий, коли так говорив, адже існує навіть поняття одеський гумор, а вже, скільки гумористів народилося в Одесі, так і не злічити це сам Михайло Жванецький, Роман Карцев, Єфім Шифрін, Ільф і Петров та інші.

Та й взагалі великих одеситів дуже багато це: Утьосов, Довженко, Долина, Лобановський ... та що там перераховувати?! Усього обсягу статті для цього не вистачить! Мабуть, щось є в цьому місті, якась та дивовижна атмосфера, яка повністю відрізняє Одесу від інших міст України. Щоб розібратися в одеському феномен, та й просто відчути цей непередаваний дух, гумору і веселощів, потрібно відправитися до Одеси. Однак для початку непогано б дізнатися, звідки це славетне місто веде свій рід та назву.

Одесса-Пам'ятник Катерині II
Перша письмова згадка про Одесу відкидає нас в 1754 рік, коли Хаджибей (тодішня назва Одеси) був відібраний у тюрків. Сам же Хаджибей вперше згадується в XIV столітті, заснував його Великий Князь Литовський. Але прапрадідом Одеси вважається грецька колонія Одессос, швидше за все від неї і відбувається нинішня назва міста. Що цікаво, нове ім'я не відразу прижилося у народу, більшість селян так і продовжували називати Одесу Хаджибеєм, однак ця проблема була швидко вирішена. Ті, хто на заставі говорив, що прямує в Хаджибей, отримує десять батогів, а це розвага не з приємних. Просто і зі смаком.

З походженням та ім'ям розібралися, пора зібрати речі, взяти грошей і відправиться до Одеси. Дістатися в нашу морську перлину можна трьома варіантами: на літаку, автомобілі і поїзді. З літаком і поїздом все дуже просто - практично в кожному місті України знайдеться поїзд чи літак, який доставить вас в місце призначення. Шлях автомобілем теж не викличе ніяких труднощів - траса Київ-Одеса всім вже давно відома. Так само через Одесу проходить міжнародна траса Е58. А ми поїдемо в Одесу поїздом, навіщо позбавляти себе купейної романтики? Відпочити пару днів в Одесі запропонують тури вихідного дня, з яких Ви зможете вибрати ті котрі підходять саме для Вас.

 Одеса - Пам'ятник Дюку де Рішельє
Зустрічає нас Одеса рано вранці, свіжим морським повітрям та величною вокзалом. Велич будівлі увінчує величезний купол із українським прапором, що гордовито розвівається на вітрі. Проходимо крізь одеський вокзал, виходимо на привокзальну площу, де нас чекають десятки таксі, щоб відвезти до готелю. Однак не варто поспішати залишати привокзальну площу, прямо на ній знаходиться перша пам'ятка Одеси - Пантелеймонівський чоловічий монастир. Це прекрасна будівля жовтого, як сонце, кольору, увінчана великою кількістю різноманітних куполів. Найменший з них важить 5 кілограмів, а найбільший - 1200 кілограм. Фасад будівлі рясно прикрашений маленькими колонами, а нагорі красуються три портали з ликами святих. Одеський монастир буквально випромінює святість і духовність, яка проникає в саме серце і не залишає байдужим нікого, і ми не будемо виключенням.

 Одеса - Цар-Пушка

Готелі в Одесі


Однак побутові проблеми повертають нас з духовних висот, до тіла тлінного. Так-так, прагматичні думки нагадують нам, що жити в Одесі нам поки ніде і проблему цю треба вирішувати якнайшвидше. Коротше кажучи, треба підшукати готель, а готелів в Одесібезліч, потрібно тільки визначитися - куди ж їхати? Допоможе нам у цьому, ось ця стаття. Прочитали? Визначилися? Тоді поїхали!

Який з готелів ви б не вибрали, в будь-який з них Вас чекають воістину домашній затишок і комфорт. Проте в готелі засиджуватися не варто - не для цього в Одесу їхали. Так, що швиденько розкладаємо речі і вирушаємо гуляти по чудо-місту.

Одеса - Оперний театр
У кожного міста є місце, яке зберігається міський дух, найбільш точно відображає загальну атмосферу. Для Києва, наприклад, це Майдан Незалежності, для Львова - Площа Ринок, для Полтави - Кругла Площа, так для Одеси це вулиця Дерибасівська, на неї і вирушимо. Для цього сідаємо на таксі й вирушаємо на вулицю Рішельєвську, там ми подивимося на одеський оперний театр і пішки дійдемо до Дерибасівської.

Доїжджаємо до перехрестя Рішельєвської та Великої Арнаутської. Тут нас чекає перша одеська пам'ятка на нашому шляху до Дерибасівської, це мечеть арабського культурного центру. Побудована вона в Одесі в 2001 році на замовлення сирійського бізнесмена, виконана в класичному східному стилі з білими стінами і великим приплющеним зеленим куполом. Віконця прикрашає арабська в'язь. Будівля дуже легка і симпатична. Девізом центру є «Не важливо, яку релігію ти сповідуєш, головне, щоб ти сповідував духовність» тому, можна сміливо зайти всередину. Вам проведуть безкоштовну екскурсію та розкажуть про арабські традиції. Найбільше вражає демократичність цього одеського центру, дуже багатьом іншим установам та релігіям її так бракує. Вдосталь намилувавшись одеської мечеттю і дізнавшись багато нового про Схід, продовжуємо наш шлях по вулиці Рішельєвській.

 Одеса - Пам'ятник апельсину

Зараз ми перебуваємо у старому районі Одеси, тут всі вулиці перпендикулярні один одному, а номери починаються з боку моря так, що заблукати - не реально. А он вдалині вже видніється пам'ятка Одеси - одеський національний театр опери та балету. Поки йдемо до театру, варто в усі очі дивитися по сторонах! Кожен будинок в старій Одесі унікальний! Кожний житловий будинок прикрашають або невеликі статуї, або віконні завитки, або і те й інше і ще дюжину архітектурних прикрас. Схожу різноманітність можна зустріти хіба що у Львові чи Чернівцях, але стиль там інший. Підходимо ближче, і театр розквітає перед нами у всій своїй красі! Нинішній одеський оперний побудований в 1887 році, перша споруда 1810 згоріла при пожежі. Це був перший театр в Україні! Повна реконструкція була проведена в 2007 році, зараз театр вражає своєю химерною архітектурою в стилі віденського бароко і чимось нагадує Львівський. Перший і другий поверхи театру виглядають монументально і лише скромно прикрашені тосканськими колонами.

Одесса-Море

Третій поверх - легкий і ажурний, рясно прикрашений арочними лоджіями, іонічними колонами і пілястрами. Такий стиль архітектури надає будівлі одеського театру одночасно, легкий і монументальний вигляд водночас. Над фасадом зображена Мельпомена (покровителька мистецтва). Вона сидить в колісниці, запряженій чотирма розлюченими пантерами. Трохи нижче зображений Орфей, який грає на арфі і танцююча Терпсихора (покровителька танцю). Від такої картини просто захоплює дух, не дарма одеський оперний театр визнаний одним з найкрасивіших у Східній Європі!

З величезними труднощами, (відірватися від одеського оперного театру просто неможливо!) продовжуємо подорож по Одесі, огинаючи театр ми і потрапляємо на знамениту Дерибасівську. Вулиця так і дихає домашнім затишком, гостинністю і теплом. «За рахунок чого досягається така атмосфера?» - Запитаєте Ви. Швидше за все, так виходить завдяки декільком факторам. Перший - це дуже душевна архітектура вулиці, одеські архітектори явно не даремно старалися, будинки прямо випромінюють тепло. Друге - це звичайно місцеві жителі, одесити завжди привітні і веселі, мабуть їх норов передався за століття і вулиці.

 Одеса - Морський вокзал і яхт-клуб

Гуляючи цима пам'ятками Одеси відпочиваєш морально і фізично, загальний веселий настрій захоплює тебе і всі проблеми відступають на другий план, на душі весело, і в той же час, спокійно. Відчуття не передаються! До речі, саме на Дерибасівській знаходиться пам'ятник «12-му стільцю». Одесити увічнили і так безсмертний твір Ільфа і Петрова. А ось вулиця переходить в затишний і доглянутий парк, чому б не прогулятися? Це найдавніший одеський парк, закладений ще в 1806 році, самим Дерібасом. Алеї затишні, чисті й акуратні, а комфортні лави так і спокушають присісти. У самому центрі одеського парку знаходитися місцева визначна пам'ятка - чудовий фонтан. До нього обов'язково варто повернутися ввечері. По-перше - ввімкнеться чудове підсвічування, не тільки фонтану, а й усього парку. А по-друге, з 21 до 23:30 фонтан стає музичним! Під величну музику 2 тонни води, переливаючись 5-ю кольорами, малюють перед нами захоплюючі картини. Одесити по правді пишаються своїм фонтаном - такий ще треба пошукати!

Одесса-Бельведер Воронцовського дворца
Гуляючи по парку звертаємо на Військовий спуск, у результаті він призведе до чергової на визначної пам'ятки Одеси - знаменитих Потьомкінських сходів. Спускаємося вниз, в обличчя дме тепле морське повітря, ніжно світить сонце - земна благодать! А ось ліворуч від нас з'явився легендарний Тещин міст (по ньому проходить бульвар Жванецького). По-перше, міст цікавий тим, що це найдовша і вузька споруда в Одесі, під час сильного вітру міст розгойдується. По-друге - існує досить цікава легенда про таку своєрідну назву моста. Легенда свідчить, що побудований міст спеціально для тодішнього (а було це в 1968 році) голови міськкому партії Михайла Синиці, він по ньому навідувався до своєї тещі на млинці, звідси і назва.

 Одеса - Лайнер в Одеському порту

Однак бульвар Жванецького знаменитий не тільки своїм мостом, а й пам'ятником «Апельсину, який врятував Одесу». У 1800 році, Одеса переживала серйозний занепад і була на межі загибелі, виною тому був недобудований порт. Імператор Павло ж, ігнорував всі прохання одеситів про капіталовкладення. Тоді зневірене керівництво Одеси відправило Павлу дар - вантаж апельсинів, як останню надію про милостиню. Павло поїв апельсинів і грошиків тут же дав, аж надто смачні були. Так, що цей пам'ятник Одеси можна справедливо вважати, мало не єдиним, пам'ятником хабарю. Тим не менш, якщо Рим врятували гуси, то Одесу - апельсини. «Ось так трапилося !».

 Одеса - Воронцовський маяк на тлі парусної регати

Пам'ятки Одеси
Тим часом, нам залишається буквально кілька хвилин до Приморської вулиці, там звернемо направо, 5-10 хвилин і ми біля нашої мети - знаменитої пам'ятки Одеси.

 Одеса - Весняна панорама міста
Потьомкінські сходи, Бульварні сходи, Приморські сходи, Рішельєвські сходи, Гігантські сходи, як тільки не називалася ця пам'ятка Одеси. Побудовані вона ще в 1825 році, тоді ясновельможний князь Воронцов подарував їх своїй дружині - у багатих свої чудасії. Довжина сходів становить 142 метри і складається з 192 ступенів (спочатку було 200, але 8 канули в країну втрачених речей). Що цікаво, зверху сходи здаються абсолютно прямими. Такого ефекту одеські інженери домоглися за допомогою перспективної побудови - нижня частина сходів на 7 метрів ширше верхньої. Спускатися з цього одеського дива легко і приємно - не задихаєшся, а насолоджуєшся морським пейзажем. Потьомкінські сходи прославилася не в одному вірші та романі, про них писали Жюль Верн, Марк Твен, Олександр Грін і Микола Гарін. А у фільмі «Броненосець Потьомкін» їм відведена чи не головна роль. З вершини сходів відкривається приголомшливий вид на одеський порт і готель «Одеса», ця панорама стала візитною карткою-листівкою Одеси.

Одесса -Потьомкінські сходи
Спустилися? Помилувалися видом величезних лайнерів, що входять в одеський порт? Сфоткались? Пора наверх, якщо лінь йти пішки, можна сісти на одеський фунікулер, він прямо поряд зі сходами.

Піднявшись нагору, звертаємо на вулицю приморську і прогуляємося вздовж моря. Одеса прекрасне місто і з кожною хвилиною перебування в ньому все більше переконуєшся в цьому. Одна тільки панорама Чорного Моря з незліченними кораблями, які наче мурахи, метушливо прагнуть в порт, вартує дуже багато. Не помічаючи того звертаємо на Польський спуск, хоча для нас це швидше підйом. Минаємо кілька старовинних одеських вулиць, знову перетинаємо Велику Арнаутську і потрапляємо на ще одну пам'ятку Одеси- Італійський бульвар, який межує з Приморським бульваром. Вже сутеніє, так що на Приморському включене чудове підсвічування, яке надає бульвару ореол романтики і таємничості. У центрі бульвару під склом, знаходяться археологічні останки прадіда Одеси - грецької колонії Одессос. Тут представлено кілька елементів побуту.

Одесса-Нічний город
Ніч огорнула своїм таємничим покривалом Південну Пальміру (так іноді називають Одесу, Північною Пальмірою вважається Санкт-Петербург). Настав час віддати належне нічним розвагам Одеси, а їх тут як в Ялті та Алушті безліч. Двері одеських ресторанів так і зазивають нас скуштувати ласощі від шеф-кухаря. Різноманітні нічні клуби Одеси , дискотекина пляжі або прямо у воді - в Одесі є все, що душі завгодно. У кожному закладі ви відчуєте воістину одеську гостинність, такий рівень привітності навряд чи де ще зустрінеш. А вранці, нас чекає приголомшливий схід сонця ... Ти сидиш втомлений на пляжі, а край моря починає палати червоним і з нього повільно випливає вогненний диск - видовище непередаване!

В Одесу не їздять на один день, мінімум на вихідні, так що ще цілий день у вас попереду. Як ви його проведете, залежить тільки від вас, єдине, в чому можна бути впевненим - нудно вам не буде, в Одесі не буває нудно.

Так чи інакше, а Південна Пальміра назавжди залишиться у вашому серці, і ви не раз сюди повернетеся, хоча б на пару днів.

Ресторани Києва


Одеса, відпочинок в Одесі, пам'ятки Одеси, куди сходити в Одесі Одеса, Одеська область, готелі Одеси, підприємства Одеси, фірми Одеси, ресторани Одеси, паби Одеси, кінотеатри Одеси, нічні клуби Одеси, бази відпочинку Одеської області, Кароліно-Бугаз, бази відпочинку, санаторії Одеси, відпочинок в Одесі, Одеса, відпочинок в Одесі, що відвідати в Одесі і куди піти в Одесі, пам'ятки Одеси, набережна Одеси, Золотий Дюк, Потьомкінські сходи, місто курорт Одеса, де відпочити в Одесі, куди можна сходити в Одесі з дитиною, цікаві місця Одеси