Головна »  Хмельницький

Хмельницький

Хмельницький - є адміністративним центром і найбільшим містом Хмельницької області. Місто було засноване в XV столітті як пост торгівлі на перетині декількох торгових маршрутів. Сьогодні Хмельницький є не тільки адміністративним і культурним центром регіону, а й місцем, куди з'їжджаються туристи з усієї України.У місті є багато хороших ресторанів, барів, готелів і різних розважальних закладів, а природно-кліматичні умови роблять відпочинок в Хмельницькому приємним і корисним. Крім того в околицях міста розташовано безліч санаторіїв і баз відпочинку.
Хмельницький має майже 600-річну історію і веде свій початок від невеликого поселення Плоскирів або Плоскірівци. Точна дата заснування поселення не відома досі, а перша згадка про місто датована першою половиною XV століття.Під час Визвольної Війни 1648-1654 р. під проводом Богдана Хмельницького, Плоскирів та його околиці неодноразово опинялися в центрі боїв козаків і польських військ. Місто раз по раз переходив з рук в руки - в 1672 році Плоскирів відходить до Османської імперії, в 1699 повертається Польщі, а в 1795 року при утворенні Подільської губернії, входить до складу Російської імперії. У ХVІІІ столітті назва міста трансформувалося в Проскурів, а в 1954 році він був перейменований на честь Богдана Хмельницького і придбав свою сучасну назву.

Для гостей міста інтерес представляє архітектурний ансамбль центру міста, забудований особняками і адміністративними будівлі кінця XIX - початку XX ст., В даний час тут розміщуються міська рада, музеї, театри та інші установи. Частина особняків в пам'ять про революційні події, прикрашають меморіальні дошки.Найвищим спорудою тієї пори є будівля пожежної частини. На жаль, місто неодноразово переживав великі пожежі і руйнування, крім того після Другої Світової війни архітектурні пам'ятники практично не збереглися.

Сучасний свій вигляд Хмельницький придбав за часів СРСР, тоді були побудовані величні будівлі обласної адміністрації, музично-драматичного театру, філармонії, безліч інших будівель і пам'ятників. У місті є ряд військових меморіалів, пам'ятники Богдану Хмельницькому, Антону Макаренко, Тарасу Шевченку та Миколі Островському.

Однією з головних визначних пам'яток Хмельницького є домініканський монастир з костелом Св. Вікентія де Поля. Монастир був заснований в 1612 р. на кошти володів тоді містом волинського магната Сенюти. Нинішня будівля було відбудовано в 1789 р. Монастир проіснував до 1859 р., після чого храм був перебудований в православну церкву. У радянські часи монастир не діяв і відновив службу тільки в 1991 році, коли його повернули католицькій громаді міста.

До основних культурних пам'яток міста варто віднести художню галерею Хмельницького, Музей історії міста та Краєзнавчий музей. Художня галерея Хмельницького знаходиться в колишній будівлі банку. Колекція Хмельницького обласного художнього музею налічує понад 8 тисяч творів мистецтва сорока сучасних живописців. Всі твори виконані з національним забарвленням - починаючи від сюжетних мотивів, і закінчуючи технікою живопису.

У музеї історії міста Хмельницького знаходиться невелика експозиція, що розповідає про основні події з історії міста. В експозиції представлено більше 2 тисяч різних предметів. Хмельницький Краєзнавчий музей знаходиться у будинку, розташованому в центрі міста. Фонди музею налічують близько 60 тисяч предметів, серед яких є велика кількість середньовічних монет, прикрас часів Київської Русі, величезна колекція порцеляни XIX-XX ст., Старовинних меблів та посуду.

Сквер ім. Тараса Шевченка - улюблене місце відпочинку мешканців міста. До початку XIX століття на його території була дубовий гай, а в 1824 році на місці гаю створили торгову площу. Наприкінці XIX століття на цьому місці вирішили створити міський парк, площа була засаджена деревами. Зараз тут висаджено безліч декоративних чагарників і побудований кінотеатр. З недавнього часу парк прикрашений химерними металевими скульптурами, створені сучасним художником Н. Мазуром.