Чи існують речі, яких ми ніколи не дізнаємося

 

 

Мартін Гарднер і Патрісія Черчленд , найімовірніше , ніколи не зустрічалися , але обидва вони - автори книг на одну і ту ж тему: «Чи зможе людство коли-небудь повністю збагнути природу всіх речей , явищ і понять нашого світу »? У цій статті я приведу їх точки зору у вигляді віртуального наукового диспуту .

 

 

Мартін Гарднер , який помер у 2010 -му році , був американським письменником і популяризатором науки (особливо, математики та філософії ), автором більше 70 робіт - книг, нарисів, есе.

Чи існують речі, яких ми ніколи не дізнаємося

Гарднер був упевнений в тому, що пізнати світ до кінця людині, незалежно від рівня розвитку науки, не дано - ні в наш час, ні в майбутньому. Деякі речі, стверджував він, занадто складні за своєю природою, щоб бути доступними до розуміння : як зародилося життя, суть часу, чи є свобода волі, і т.п.

 

«Жоден філософ, - писав він у своїй посмертно опублікованій автобіографії, - Що нині живуть або жили коли-небудь, не мав і не має ні найменшого уявлення про те, як працює розум, свідомість або час . Було б неймовірним стверджувати, що ці речі можуть бути повністю зрозумілі».

Гарднер віддавав данину розумовим здібностям людей і можливостям винайдених ними наукових приладів, проте був упевнений в тому, що існують нездоланні обмеження глибинного людського розуміння:

 

«Як шимпанзе не здатна і ніколи не буде здатна витягти квадратний корінь з числа, так і людина ніколи не усвідомлює природу безлічі аспектів світобудови (але це чомусь її не бентежить ). Я переконаний, що властивості нашого Всесвіту такі складні, що ніякої живий розум не в змозі осягнути їх у повному обсязі. Деякі таємниці приречені вічно залишатися таємницями».

 

« Невігластво - це просто невігластво », - віртуально опонує Патрісія Черчленд, американський філософ канадського походження, фахівець в області філософії свідомості, у своїй роботі « Больова точка». Якщо ви чогось не знаєте, переконана Черчленд, це зовсім не означає, що ви не будете знати цього ніколи .

«Справжня високо мірність» - вважати, що якщо ваш мозок не в змозі зрозуміти будь-яке явище, то воно в принципі не може бути зрозуміле . Те  що ви можете або не можете усвідомити - всього лише характеристика вашої власної особистості, а не глибоко метафізичний факт про будову Всесвіту ».

 

Черчленд наводить досить очевидні приклади : протягом багатьох століть люди були переконані, що розібратися в складних речах, таких як землетруси, атоми, вулкани або мікроби неможливо - і тому відносили їх на територію божого творіння. Проте з часом ці речі і явища були пояснені, і зараз усвідомити їх неважко навіть дитині .

« Ми шукали, - пише вона , - Ми досліджували. Ми перевіряли. І ми впізнавали. Люди , які стверджують, що ми не зможемо проникнути думкою в поки ще занадто складні для нас поняття , повертаються спиною до Знання . Вони попросту боягузи» .

 

 

 «Ми ніколи не дізнаємося, чи зможемо дізнатися все, і в цьому - то і краса . Ми не знаємо , доберемося  до фінальної точки, але продовжуємо рух . Розвиток науки нерівномірний : вона то плентається ледве-ледве, то летить на всіх вітрилах, але важливо розуміти - її сенс полягає саме в русі, а не в результаті, до якого слід прийти. Навіть знаючи, що всього осягнути неможливо , змогли б ми погасити тягу людства до пізнання? Ні. Ми хочемо продовжувати шукати » .

Комментарии наших посетителей

 
Оставить комментарий