Праворукості і ліворукість серйозно впливають на світогляд і поведінку

Праворукості і ліворукість серйозно впливають на світогляд і поведінку


Поведінка і ціннісні установки людини сильно залежать від того, якою рукою він переважно користується: для правшів все   добре і приємне лежить по праву сторону, а для лівшів джерело добра і справедливості буде знаходитися на протилежній стороні.

 

До такого висновку прийшли дослідники з Інституту психолінгвістики Науково-дослідного товариства імені Макса Планка в Німеччині.

 

Як відомо, думки та судження людини далеко не завжди являють собою результат холодної роботи мозку, байдуже вісового всі «за» і «проти». Тисячі факторів впливають на почуття, думки, прийняття рішень, манеру спілкування і т. д.

 Праворукості і ліворукість серйозно впливають на світогляд і поведінку

Ось, наприклад, ліворукість і праворукості. Так, багато хто пов'язує домінування лівої чи правої руки з розвитком правого чи лівого півкулі мозку. Мовляв, раціональні і художні здібності знаходяться тому в прямій залежності від того, яка рука у людини головна.

 

Однак, як пише Даніель Касасанто в Current Directions in Psychological Science, якщо залишити осторонь міркування про художню та раціональної стороні психіки, ми побачимо, як права і ліва рука впливають на прийняття будь-яких рішень, від найпростіших до самих абстрактних. У серії експериментів психологи пропонували зробити учасникам вибір: купити якусь річ, відповісти на пропозицію вакансії, вибрати, яке з намальованих незнайомих істот здається найбільш заслуговуючим довіри. У всіх випадках вибір збігався з тим, яка рука у людини була ведучою. Лівша вибирав все, що було зліва, правша - навпаки. «Правий» та «лівий» перекіс в вподобання починали проявлятися з п'яти років.

 

Більш того, навіть такі абстрактні оцінки, як «добре» чи «погано», залежали від право-або ліворукості. Тобто для правші те, що було праворуч, було хорошим, добрим, приємним, а що знаходиться зліва - злим, поганим. Вчені пояснили це так: правша досліджує світ правою рукою, їй простіше маніпулювати, і тому світ «по праву сторону» здається більш дружелюбним і безпечним. З лівого боку у правші спілкування і контакт з навколишнім середовищем утруднений, тому зліва все здається більш складним і небезпечним. Але при цьому психологи відзначають, що така ціннісна орієнтація не є щось непорушне. Якщо людина починає розробляти іншу руку, і вона отримує невелику перевагу, то і ціннісні судження починають зміщуватися зліва направо або справа наліво.

 

Отже, якщо ви правша і говорите про кого-небудь, що він правий, то це не обов'язково наслідок його правоти: можливо, людина просто стояв по праву руку від вас, підсумували дослідники.

Комментарии наших посетителей

 
Оставить комментарий