Чому засинаючи, ми відчуваємо відчуття падіння?

Чому засинаючи, ми відчуваємо відчуття падіння?


Напевно ви не раз відчували дивне раптове відчуття падіння при засипанні, що змушувало вас різко прокинутися. Насправді це не сон про падіння, який трапляється у фазі глибокого сну, як вважають багато людей, а миттєве фізичне відчуття, яке нас будить, і яке супроводжується галюцинацією, а не сном.

 

Щоб краще зрозуміти цей феномен, потрібно розібратися в механізмі сну.

 

Сон починається в тій частині мозку, яка називається ретикулярна формація, що посилає сигнали спинного мозку на розслаблення м'язів і придушення стимулів. Поштовх, який ви відчуваєте, коли прокидаєтеся, не піднімає вас коли ви спите, так як організм гасить власну свідомість. З цим усі згодні. Але далі думки вчених різняться.

 

1. Сигнал пішов не в ту сторону

 

Одна група вчених помітила, що сигнал від ретикулярної формації у деяких людей перемикається. Замість того, щоб придушити скорочення м'язів, він підсилює їх скорочення на практично будь-який стимул. В науці це позначають терміном «гіпногогіческое сіпання». Коли людину пересмикує при пробудженні, то раптова зміна положення без прямої підтримки під руками або ногами може змусити людину вважати, що відчуття, випробовувані їм, це падіння.

2. Тіло розслабилося, а мозок працює

 

Інші вчені вважають, що відчуття падіння з'являється від самої дії розслаблення, особливо якщо людина турбується і не може влаштуватися зручніше. У міру того, як м'язи розслаблюються під час засинання, мозок залишається в бадьорому стані, стежачи за ситуацією. Млявість м'язів і той факт, що людина як би «осідає», інтерпретується мозком, як раптове відчуття падіння і мозок намагається розбудити людину.

 

3. Стрес викликав галюцинації

 

А що ж щодо галюцинацій? Попри те, що думають, багато людей, галюцинації - це не щось надзвичайне, і багато хто з нас в тій чи іншій мірі відчували галюцинації. Галюцинація - це всього лише досвід, при якому мозок неправильно інтерпретує деяку групу стимулів. Так, наприклад, вам може раптом здатися, що ви краєм очей бачите кішку, що стежить за вами, і раптом виявляється, що це насправді купа сміття біля стовпа. Мозок просто робить поспішний висновок і створює картинку, яка виявляється не зовсім вірною.

 

Такі галюцинації посилюються при стресі, коли мозок швидше робить поспішні висновки, і при стомленні, коли мозок автоматично не обробляє стільки інформації, скільки він робить при інших умовах. Коли ви засинаєте, відчуваючи тривогу, будучи надчутливими до стимулів, некомфортна ситуація веде до того, що мозок отримує раптовий сигнал про небезпеку (тіло падає) і вишукує причину, чому воно падає. Він виробляє напівсон, який ми пам'ятаємо, коли прокидаємося, в якому наприклад ви йшли і просто посковзнулися.

Комментарии наших посетителей

 
Оставить комментарий