У Таджикистані скінчився "Facebook" і вже гине туристичний бізнес

У Таджикистані «скінчилися» туристи. Це вже факт. Втім, спочатку «скінчився» «Фейсбук». Це сталося нинішньої весни, коли влада прикрили соціальну мережу на території країни. Потім пішло закриття низки російсько-та англомовних сайтів, переважно новинної тематики. Одне витекло плавно з іншого, і сьогодні турпотік вичерпується, як струмок у посуху.

facebook
Таджицька економіка спирається на експорт алюмінію і бавовни. Грошенят підкидають і власні громадяни: близько мільйона їх трудяться в Росії і в більш благополучних, в порівнянні з Таджикистаном, республіках колишнього Радянського Союзу. Наміри-то, може бути, були найблагородніші: соціальні мережі (в тому числі «Фейсбук») зникли просто тому, що Таджикистан не захотів повторення у себе революцій зразок тих, що і сьогодні стрясають Єгипет, спіткали Туніс та інші країни Близького Сходу. Одним словом, спокій, тільки спокій.


Що до туризму, то в Таджикистані він ніколи не грав скільки-небудь значної ролі. Розташований в горах і позбавлений виходу до моря, він навряд чи може похвалитися природними багатствами. Хіба що дивовижні вершини Паміру, де добре виглядав би екотуризм, пригодницький напрямок і «дикий» вид подорожей по неходжених тропах, на які б зазіхнули ті, хто вже побував в Індії і в Китаї. Як би там не було, а мудрована візова процедура та труднощі з отриманням дозволу на в'їзд в країну поки що не дуже впливали на настрої іноземних гостей і їх Безстрашний бажання побачити Памір і Гірничо-Бадакшанскую область.


Дрібні і нечисленні туроператори успішно користувалися Фейсбуці, щоб спілкуватися із зовнішнім світом для розвитку і без того мізерний туристичної галузі. У ньому, зокрема, працювали 26 000 користувачів, більшість з яких представляли ділове середовище, не здатну, в силу ряду причин, обзавестися власними веб-сайтами. Відключення таджицьких туроператорів від провідних інтернет-ресурсів позбавило їх можливості працювати з потенційними клієнтами через такі системи, як Yahoo email або Google's Gmail.


Враховуючи масштаб діяльності таджицького турбізнесу, що не має в своєму арсеналі альтернативних джерел інформації та засобів зв'язку з потенційною клиентелой за межами країни, зрозуміло, що їх фактично позбавили якої б то не було можливості просування галузі та виходу на зацікавлені сегменти ринку. Але і таджицьким гастарбайтерам це рішення користі не принесло. Адже саме через соціальні мережі вони успішно (і недорого) спілкувалися з батьківщиною і вирішували питання, пов'язані з поїздками в Таджкістан. Не постраждав хіба що Твіттер, але практично жоден турист не користується цим ресурсом для організації своїх поїздок. Відключення найбільших соціальних мереж охолодило запал і тих, хто до сьогоднішнього дня ще будував плани на поїздку до Таджикистану.

 

На початку наступного року в країні мають відбутися вибори, але вже сьогодні суспільство схвильоване нібито затівається революцією. Можливо, це всього лише чутки, але той факт, що держава не знайшло нічого кращого цієї жорсткої міри і закрило доступ до соціальних мереж, тільки підливає масла у вогонь. На цьому тлі зрозуміло рішення бізнесменів і туристів утриматися від поїздок до Таджикистану, влада якого, судячи з усього, побоюються революційних подій, навіть при тому, що аналогічна спроба, зроблена опозицією в травні 2012 року, зазнала фіаско. Діючі в ряді регіонів обмеження на вихід в інтернет і відключення там мобільного зв'язку зіграло не останню роль у тому, що потенційні туристи вирішили взяти паузу: як можна їхати туди, де немає зв'язку ні з співробітниками, ні з родичами.

 

У поєднанні з неспокійною обстановкою на кордоні з Афганістаном, неможливість вийти на зв'язок зі співвітчизниками, хоча б з проханням про допомогу, змушує відмовитися від поїздок до Афганістану найбільших «авантюристів». За інформацією з Гірничо-Бадакшанской автономної області, нестабільна внутрішня обстановка і відсутність надійних засобів зв'язку привели до того, що в «відмовниках» виявилися 99 відсотків (!) Потенційних туристів. Убогий і турпотік з сусідніх країн. Причина все та ж: політична нестабільність. Без жодного попередження закрили кордон з Таджикистаном і його сусіди - колишні радянські республіки Казахстан і Узбекистан. Це означає, що в Таджикистан не зможе приїхати ні місцевий, ні заїжджий, що стоїть буквально за дверима.

Комментарии наших посетителей

 
Оставить комментарий